FreeFormFestival – Line Up i informacje

FreeFormFestival – Line Up i informacje

FreeFormFestival odbędzie się w dniach 9-10 maja w Soho Factory w Warszawie.  Jako że jest to 10 edycja festiwalu, organizatorzy zadbali o pokaźny line up. Do tej pory ogłoszono:

KLAXONS 9.05

Brytyjski zespół który łączą rockowe brzmienie z muzyką elektroniczną. Debiutancki album grupy „Myths of the Near Future” został wydany w styczniu 2007 roku. Płyta z miejsca uplasowała się na 2 na liście przebojów Wielkiej Brytanii. Otrzymali za nią prestiżową brytyjską nagrodę Mercury Prize. W 2010 roku wydali kolejny krążek „Surfing The Void”, z przebojem Echoes. Ten album znalazł się w dziesiątce najlepszych albumów w Wielkiej Brytanii. Obecnie ukończyli pracę na trzecim albumem „Love Frequency”, będzie to pierwszy występ Klaxons w Warszawie.

LA ROUX 10.05

Brytyjski duet grający synth i elektro popu. W swojej twórczości inspirują się syntezatorowym popem lat 80-tych. Szeroką popularność La Roux zyskali dzięki trzeciemu singlowi, „Bulletproof”, wydanemu latem 2009. Piosenka ta zadebiutowała na 1. miejscu brytyjskiej listy przebojów. W tym samym czasie wydany został też debiutancki album, La roux, który dotarł do 2. pozycji na liście sprzedaży w Wielkiej Brytanii. Zaprezentują premierowo nagrania z nadchodzącego, drugiego albumu.

JON HOPKINS 9.05

Brytyjski wykonawca i kompozytor muzyki elektronicznej. Współpracował między innymi z Coldplay, Massive Attack oraz Davidem Holmesem. Jego pierwszy album „Opalescent” ukazał się w 2001 roku. Kolejny krążek „Contact Note” pojawił się dopiero po trzyletniej pracy producenta nad materiałem. Dopiero w maju 2009 światło dzienne ujrzał album „Insides”. Utwór Light Through The Veins zainspirował zespół Coldplay do skomponowania piosenki Life In Technicolor. Przy okazji współdziałania z zespołem, Jon pracował jako jeden z producentów muzycznych albumu „Viva la Vida or Death and All His Friends”. W kolejnych latach Hopkins współpracował m.in. z The XX, Royksopp czy Four Tet. Wraz z Brianem Eno nagrał też kilka ścieżek muzycznych do filmów, a w 2010 roku skomponował soundtrack do filmu Monsters. W czerwcu 2013 ukazało się jego największe dzieło, rewelacyjnie przyjęty przyjęty album Immunity.

SIMIAN MOBILE DISCO 9.05

To duet powstały na gruzach popularnej formacji Simian. W 2006 roku ukazał się ich pierwszy prawdziwy hit na scenie alternatywnej: utwór Hustler. Zachęcony tym sukcesem duet w 2007 roku wydał swój pierwszy album – „Attack Decay Sustain Release”. Muzyka duetu opiera się na ciężkich elektronicznych rytmach, często bez używania żadnych instrumentów muzycznych. Występ na festiwalu będzie jedynym koncertem w Polsce w tym roku i jednym z kliku ekskluzywnych koncertów na świecie, związanych z premierą najnowszego album „Whorl”!

SKALPEL 10.05

To wrocławski duet, stworzony przez kompozytorów i producentów: Marcina Cichego i Igora Pudło. Są pierwszym polskim zespołem sceny elektronicznej, który odniósł światowy sukces. A wszystko za sprawą rewelacyjnego demo Polish Jazz, które trafiło do legendarnej brytyjskiej wytwórni Ninja Tune! Duet od początku inspiruje siępolskim jazzem lat 60-tych i 70-tych, tworząc własne, autorskie wizje współczesnej muzyki, łączącej jazz, hip hop i muzykę klubową. Przedsmak ich możliwości dała debiutancka EP’ka Sculpture wydana w 2003 roku przez Ninja Tune, którą media w Polsce zaliczają do najważniejszych płyt z nowym polskim jazzem. Rok później ukazał się debiutancki album Skalpel, który potwierdził ich wysokie notowania wśród fanów i krytyków na całym świecie.Wielu dziennikarzy sklasyfikowało go jako jedno z najważniejszych wydawnictw roku, co potwierdziło się w podsumowaniu Album Of The Year według DJ Magazine i otrzymaniu nominacji do nagrody Gilles PetersonBBC – Worldwide Music Awards 2004. Duet z powodzeniem występował na największych festiwalach na świecie, stając się pośrednio ambasadorem polskiego jazzu. W 2005 roku ukazał się drugi album Skalpela – Konfusion, którzy przyniósł kolejne nagrody i wyróżnienia w tym prestiżowe Paszporty Polityki. Oba albumy Skalpela do dziś znajdują się na wysokich miejscach w wielu rankingach najlepszych polskich albumów minionej dekady. W 2012 roku duet stworzy cykl nagrań inspirowanych muzyką Pendereckiego, Góreckiego i Lutosławskiego, których premiera miała miejsce na festiwalu Scarum Profanum, z gościnnym udziałem Kronos Quartet i artystów Ninja Tune. W 2014 roku ukaże się trzeci album duetu, poprzedzi go premiera EP’ki, której premiera koncertowa odbędzie się na FreeFormFestivalSkalpel zaprezentuje nie tylko premierowe nagrania, ale również kompozycje z dwóch poprzednich płyt, a wszystko to wzbogacone żywymi instrumentami i premierową oprawą wizualną.

MØ 9.05

Każe nazywać siebie MØ [wym. mu] choć jej prawdziwe imię i nazwisko to Karen Marie Ørsted. Pochodzi z Danii i już od kilku lat tworzy własne dźwięki z pogranicza muzyka pop, indie i elektro, ale jej kariera dopiero niedawno nabrała tempa za sprawą współpracy z Diplo (singiel ‘XXX 88’), z Avicii (‘Dear Boy’) a także wspólną trasą z AlunaGeorge i Major Lazer. Brytyjski magazyn Quznał jej muzykę za ‘zwichrowany pop zdolny zachwycić fanów zarówno Rihanny, jak i Grimes” a tygodnik NME określił ją jako ‘ostry jak lód pop z wielkim sercem i jeszcze silniejszym wokalem’. Aktualnie MØ wybrana została na jedną z największych nadziei muzycznych 2014 roku przez tak opiniotwórcze media jak iTunes, Spotify, Amazon, Rdio, NME czy Vevo – jest to więc idealny czas na premierę debiutanckiej, długo zapowiadanej płyty. Krążek „No Mythologies To Follow” ukaże się na świecie 11 marca a zwiastuje go singiel Don’t Wanna Dance.

CHARLI XCX 9.05

Charlotte Emma Aitchison przygodę z muzyką rozpoczęła w wieku 14 lat.Wtedy postanowiła rozpocząć pracę nad swoim debiutanckim wydawnictwem. Jej utwory znalazły uznanie portalu muzycznego Pitchfork, który umieścił te kompozycje w zestawieniu Najlepszych Utworów Roku. W tym 2012 roku supportowała Santigold oraz Coldplay podczas ich letnich festiwali. W kwietniu 2013 roku Charli XCX wydała swój debiutancki album zatytułowany „True Romance”. W swoich piosenkach Charli łączy oldschoolowy synthpop, muzykę taneczną, alternatywną elektronikę, nową falę. Pitchfork umieścił jej nadchodzący album wśród „40 Najbardziej Oczekiwanych Płyt 2014 roku”.

TRUST 9.05

To projekt stworzony przez Mayę Postepski- znaną dobrze z grupy Austra oraz wokalistę Roberta Alfonsa. To właśnie dzięki koncertom u boku Austry i Crystal Castles, a także Hercules And Love Affair zespół zdobył większy rozgłos. Pierwszy krążek Trust przez wielu krytyków uznawany był za jedną z najlepszych pozycji 2012 roku. W pełni zasłużenie, Alfons wraz z Postepski nagrali bowiem doskonałe piosenki mocno osadzone w tradycji nowej fali i electro z lat 80-tych, równocześnie jednak zadbali o unikalność i rozpoznawalność własnego stylu. Obecnie Trust tworzy tylko Robert Alfons, ponieważ Postepski zdecydowała się poświęcić wyłącznie pracy z Austrą.

ROOSVELT 10.05

Niemiecki projekt założony przez pochodzącego z Kolonii muzyka Mariusa Laubera. Jego muzyka stanowi połączenie brzmień chill outu, italo disco i popu. Przez prasę muzyczną uważany za nadzieję niemieckiej muzyki elektronicznej. Przez gazetę Guardian porównywany do Caribou, Washed Out i New Order. W październiku 2013 roku ukazała się jego doskonale przyjęta EPka „Elliot”. Występował na trasie ze swoim kolegą z wytwórni – TotallyEnormous Extinct Dinosaurs, ma za sobą kilka występów na festiwalach m.in.: Great Escape Festival, Eurcsonic, Melt!, a w marcu tego roku wystąpi na SXSW w USA.

XXANAXX 10.05

Polski duet z Warszawy tworzący muzykę elektroniczną. Zespół powstał w 2012 roku a w jego skład wchodzą: Klaudia Szafrańska oraz Michał Wasilewski a.k.a. Lance Flare. Artyści dzielą wspólne zainteresowania w eksperymentalnej muzyce elektronicznej. Ich kompozycje pełne są analogowych brzmień, głębokich basów, przestrzennych pogłosów i uwielbianych przez oboje dźwięków maszyny perkusyjnej Roland TR 808. Ta mikstura w połączeniu z głosem Klaudii tworzy niezwykłe muzyczne doświadczenie która wprowadza słuchacza w wyższy stan relaksu. Gatunki które są im bliskie to chillwave, witch house i electronica. W kwietniu ukaże się ich debiutancki album.

THE DUMPLINGS 9.05

Łączą w swej muzyce młodość z bezkompromisowością, pokoleniowe teksty z świeżym spojrzeniem na elektronikę, chwytliwe melodie z tanecznym smutkiem. Efekt ich poszukiwań muzycznych uwiódł ponad 25 tysięcy fanów zespołu na facebooku, oraz przyniósł nagrody magazynu Hiro w kategorii: Przyszłość Roku i Odkrycie Roku przyznane przez portal muzyki klubowej i festiwalowej muno.pl. Zespół tworzą Justyna i Kuba Karaś. poznali się podczas konkursu piosenki i postanowili razem grać. Początkowo postawili na indie-rockowe akustyczne piosenki, ale zawładnęła nimi elektronika i podczas wspólnie spędzonych wakacji powstało kilka piosenek. Wysłali je do Łukasza Jakóbiaka, który zaprosił ich we wrześniu 2013 do swojego internetowego talk-show „20 m2 Łukasza”. W ciągu niecałego miesiąca fanpage The Dumplings zdobył ponad 13 tysięcy fanów, a od listopada zespół ruszył regularne trasy koncertowe zapełniając kluby w całej Polsce.