Julio Bashmore i miejskie dźwięki Bristolu

Wpływowy anglojęzyczny portal o muzyce elektronicznej – Resident Advisor – wystartował z nowym projektem. “Real Scenes” to seria filmów o muzycznych scenach znanych miast. W pierwszym odcinku można zobaczyć m.in. jak Julio Bashmore (jedna z niespodzianek lipcowego festiwalu Boogie Brain) opowiada o scenie muzyki elektronicznej swojego rodzinnego miasta – Bristolu.

Nie bez powodu w zeszłym roku PRS for Music (brytyjski odpowiednik ZAIKS’a) przyznał Bristolowi miano “najbardziej muzycznego miasta w Wielkiej Brytanii” – wygrywając z Liverpoolem czy Londynem. To miasto w południowo-zachodniej części Anglii może poszczycić się niesamowitą spuścizną muzyczną. To Bristol uznawany jest za kolebkę muzyki trip hop – z niego wychodzą się takie zespoły Portishead, Morcheeba i Massive Attack oraz artysta Tricky. Wydało ono także na świat przedstawicieli sceny drum’n’bass (Roni Size, DJ Krust), którzy odcisnęli swoje piętno w rozwoju połamanych rytmów. Ostatnie kilka lat Bristolu stoi pod znakiem dubstepu oraz wyznaczania nowych kierunków rozwoju muzyce house.

Julio Bashmore @ Real Scenes Movie

Na tym najnowszym okresie koncentruje się pierwszy odcinek z serii “Real Scenes”. Jednym z bohaterów tego 15-minutowego filmu jest Julio Bashmore, który uznawany jest za producenta formułującego na nowo muzykę house. Dzieli on się swoimi spostrzeżeniami nie tylko na temat sceny muzycznej Bristolu. Julio opowiada także o kontekście jego debiutu w 2009 roku w łonie wytwórni Dirtybird, której właścicielem jest Claude VonStroke – amerykański producent oraz DJ. Widz może zobaczyć, jak wygląda studio Bashmore, jak i sam proces produkcyjny w jego wykonaniu. Debiutancki odcinek “Real Scenes” to także ukazanie tego angielskiego miasta obfitującego we wpływowych muzyków sceny dubstep (Pinch, Appleblim), a także miejsc, bez których daleko by oni nie zaszli (m.in. działający w latach 1998 – 2010 legendarny muzyczny sklep Rooted Records).

Twórcy tego filmu nazwali miasto Bristol “bez wątpienia obecnie najbardziej twórcze miasto jeżeli chodzi o muzykę elektroniczną”. Nie jest jeszcze znane, które następne miasto będzie tematem kolejnej odsłony muzycznej serii “Real Scenes”.

Pierwszy odcinek “Real Scenes” można oglądnąć tutaj: