Boogie Brain 2011

Już po raz czwarty w przestrzeniach miejskich Szczecina odbędzie międzynarodowy festiwal muzyczny “Boogie Brain”. Podczas tegorocznej edycji wystąpią m.in. takie gwiazdy jak: Buraka Som Sistema, Julio Bashmore, Oneman, Scuba, DFRNT & Paranoise, DJ Hatcha, Breakage & Stamina MC, SBTRKT czy nasz rodzimy Teielte etc.

Boogie Brain 2011Zostali uznani “Best Portugeese Act” podczas gali “MTV Europe Music Awards 2008”. Buraka Som Sistema, bo to o nich mowa, na przestrzeni wypracowali swój unikalny styl kuduro będący wypadkową muzyki soca, tribal house oraz techno. Podczas festiwalu wystąpią w piątek na dziedzincu Zamku Książąt Pomorskich – na jego otwarciu. Przed tymi Portugalczykami odbędzie się nietypowy koncert “In Fusion We Trust”. Połączone orkiestry kameralne ze Szczecina (Baltic Neopolis Orchestra) oraz Prenzlau (Preussisches Kammerorchester Prenzlau) i projektu Fractal Tree od batutą Maćka Golińskiego (znanego także jako Envee – muzyka, współtwórcy projektu Niewinni Czarodzieje) oraz Łukasza Górewicza wykonają covery znanych utworów muzyki instrumentalnej z Polski i Niemiec, jak i klubowe przeboje. Nie zabraknie także materiału autorskiego – przygotowanego specjalnie na to wydarzenie.

Buraka Som Sistema
Po tym wydarzeniu festiwal przeniesie się do szczecińskich klubów: City Hall, Alter Ego i P1erwsze Miejsce. Odbędzie się tam co najmniej dziesięć występów: koncertów i imprez DJskich. Pojawi się m.in. The Electric – nowy zespół DJ Vadima (jednej z legend brytyjskiej sceny muzyki miejskiej, ikony z wytwórni Ninja Tune), w którego skład wchodzi amerykański mistrz ceremonii – MC Pugs Atoms oraz soulowa piosenkarka – Sabira Jade. Niedawno wydali oni debiutancki album “Life Is Moving”, który jest wysublimowaną mieszanką hip hopu, soulu oraz elektroniki.

Julio Bashmore

Nie zabraknie nieco bardziej połamanych brzmień. Najświeższy drum’n’bass’owy miks zaprezentuje Breakage – DJ i producent działający na brytyjskiej scenie od ponad 10 lat. Ma na swoim koncie wiele płyt dla takich wytwórni jak: Reinforced Records, Bassbin czy Digital Soundboy. Jego twórczość zawsze znajduje się w orbicie zainteresowań takich osób jak Mary Anne Hobbs czy Gilles Peterson. W jego występie podczas festiwalu będzie towarzyszyć Stamina MC. Wyśpiewał on m.in. ponadczasowe nagranie “Barcelona” autorstwa D Kay’a i Epsilona. Stamina jest zarówno wokalistą jak i MC. Występował w duecie z takimi osobistościami jak: DJ Marky, Jungle Drummer czy Shy FX. Miał on także epizod w swoim życiu związany z zespołem London Elektricity.

SBTRKT

Boogie Brain to także objawienia. Jednym z nich będzie Ghostpoet – wschodząca gwiazda brytyjskiego rapu, którego debiutancki album został wydany przez oficynę Gilles’a Petersona – Brownswood. Jest on porównywany z Dizzy Rascalem, Mike’em Skinner’em z The Streets oraz uznawany z kontynuatora spuścizny Mos Defa. Pokazuje on rap w czysto oryginalnym, brytyjskim wydaniu. Z kolei współczesne, nowoczesne brzmienie soul z Nowej Zelandii zaprezentuje trio Electric Wire Hustle. Mają oni na swoim koncie album dla londyńskiej wytwórni BBE – wydany w zeszłym roku.

Ghostpoet
Innym wokalnym akcentem 4. edycji festiwalu “Boogie Brain” będzie występ Jenna G. Nazywana w Wielkiej Brytanii “muzyczną diablicą” ma ona na swoim koncie współpracę z takimi tuzami drum’n’bassowej sceny jak: Chase & Status, DJ Zinc, D Bridge czy D Kay. Oprócz bycią wokalistką/ MC, Jenna jest także dziennikarką i prezenterką. Od lat jest związana z radiostacją BBC 1Xtra. Do grona festiwalowych nawijaczy trzeba także dorzucić MC FiveAlive – jednego z czołowych białych raperów z Wielkiej Brytanii. Najbardziej jest on znany ze współpracy z Nookie’m.

Simbad

Świeży powiew broken beatu i garage’u przywiezie ze sobą Simbad – londyński DJ i producent. Od Sonar Kollektiv do Stones Throw – tak w skrócie można powiedzieć o karierze muzycznej tego szwajcarskiego producenta, który eksperymentuje z free jazzem, soulem, krautrockiem oraz hip hopem. Mowa o Dimlite. Swoją obecność na festiwalu zaszczyci również Scuba – brytyjski producent uznawany za pioniera fuzji dubstepu i techno. Najlepszym tego dowodem jest Hotflush Recordings – wytwórnia założona przez Paula Rosa, która od 2003 roku dostarcza światu nowe rozwiązania na polu dubstepu. Innym, tym razem stricte dubstepowym akcentem będzie djski set jednego z ojcu tego nurtu muzycznego – DJ Hatcha. Natomiast świeżym brzmieniowym (z pogranicza house’u i UK garage) powiewem z Bristolu będzie zaproszenie na festiwal młodego i niezwykle obiecującego producenta – Julio Jashmore’a. Dla fanów mieszanki hiphopowo-dubowej przygotowano występ niemieckiego zespołu Al Haca Soundsystem.

Paul Rose aka Scuba aka SCB aka Spectr

Przed koncertami, które odbędą się w piątek i sobotę, zostanie zorganizowane w czwartek kino muzyczne na Zamku Książąt Pomorskich. Natomiast w niedzielę, po głównej części festiwalu, odbędzie się after party w osobliwych ogrodach XIX-wiecznej Willi Lentza.

Więcej informacji nt. Boogie Brain znajdziecie na stronie boogiebrainfestival.pl