Trap – Przelotna moda, czy coś więcej?

Trap – Przelotna moda, czy coś więcej?

W każdej stylistyce muzycznej, niezależnie czy jest to muzyka popularna, czy undergroundowa mamy do czynienia z modami i trendami. Jedne utrzymują się długo, rozwijają się i dają podwaliny nowym stylom. Inne przemijają i nikt o nich nie pamięta. Istnieją wykonawcy, którzy tworząc płytę uznawaną później klasykiem gatunku sami stają się  pionierami danego nurtu. Jednak prawie nigdy wykonawca nie tworzy czegoś niesamowicie oryginalnego z niczego. Tak po prostu nie powstało techno, indie rock, trip-hop czy dubstep. W szczególności w ostatnim przypadku mamy do czynienia z mocną ewolucją gatunku.

Do napisania tego tekstu zainspirował mnie występ Hucciego, który będzie miał miejsce w Krakowie oraz we Wrocławiu, w ramach imprez Urban Heroes. Trap jest muzyką, która stosunkowo niedawno weszła na salony muzyczne. Zacząłem  się zastanawiać nad jego pochodzeniem i korzeniami a także powodem, dla którego staje się coraz bardziej popularny.

Samo słowo 'trap’ (prócz oczywistej 'pułapki’) początkowo nie oznaczało gatunku muzyki. Było to określenie na wynajęte bądź opuszczone budynki służące sprzedaży głównie narkotyków, zaś czasownik 'trapping’ – analogicznie sprzedaż białych proszków i pigułek w tychże miejscach.

Sama muzyka narodziła się w południowej części Stanów (m.in. Georgia). Wielu uważa, że trap swój początek czerpie z dubstepu- nic bardziej mylnego. W dubstepie mamy do czynienia z intensywnymi i głębokimi uderzeniami, a także wieloma skomplikowanymi dźwiękami tworzącymi przestrzeń. W trapie zaś przestrzeń ta tworzy się przez proste uderzenia i dźwięki. Podobieństwem obu gatunków jest sposób ich ewolucji a także popularność. Zarówno dubstep jak i trap wywodzą się z muzycznej niszy tworzonej przez nie raz anonimowych, domowych twórców. W przypadku dubstepu wiemy jak ta ewolucja wygląda. Dziś prawie każdy utwór doczekał się swojej dubstepowej wersji. Trap na szczęście dalej jest częścią undergroundu ale z dnia na dzień staje się coraz bardziej komercyjny.

Osobiście jestem ciekaw tego rozwoju. Mam nadzieję, że losy trapu nie potoczą się tak jak losy dubstepu. Oby pojawił się jeszcze nie raz artysta, który wprowadzi do gatunku nowatorskość i świeżość dźwięków.

Mamy dla Was KONKURS a do wygrania są dwie pojedyncze wejściówki na Krakowski występ Hucciego 7 grudnia w klubie Ministerstwo. Będziecie mogli sami przekonać się na własne uszy czym jest trap.

Aby wygrać wejściówkę musicie odpowiedzieć na bardzo podchwytliwe pytanie: Który album Hucciego jest utrzymany w stylistyce Szanty? Odpowiedzi wpisujcie na naszym Facebooku pod postem dotyczącym tego tekstu.