Kompilacja najciekawszych klipów elektronicznych vol.2

Kompilacja najciekawszych klipów elektronicznych vol.2

Tym, którzy pamiętają pierwszą edycję nie trzeba tłumaczyć jaki jest cel tego cyklu.
Dla tych, którzy nie pamiętają szybko wyjaśniamy – znajdziecie tu klipy do utworów z gatunku muzyki elektronicznej, które czarują nie tylko dźwiękiem, ale także obrazem. Wybieramy klipy niekonwencjonalne, nietypowe i często kontrowersyjne. Przed Wami kolejne wizualno-dźwiękowe dzieła.
1. Aphex Twin – Window Licker
Richard David James czyli Aphex Twin to jedna z najważniejszych postaci na rynku muzyki elektronicznej. Jego własna wytwórnia Rephlex Records wprowadziłą określenie „Braindance” by opisać muzykę, którą tworzy artysta. Taniec mózgu  spija śmietankę z gatunków takich jak muzyka tradycyjna, klasyczna, elektroniczna, współczesna, popularna, industrialna, ambient, hip-hop, elektro, techno, break beat, hardcore, ragga, garage, drum and bass. Oprócz muzyki Aphex interesuje się sztukami audiowizualnymi czego efektem jest wykorzystanie jego własnej, zdeformowanej twarzy w klipach. Rozwiązanie zostało także zastosowane w Window Licker.

2. Dirty Doering – I would
Artysta rozpoczął swoją przygodę Dj-a w wieku 19 lat i niedługo później przeniósł się do Berlina by stać się rezydentem legenadrnego, nieistniejącego już Bar25 i częstym gościem klubów takich jak Watergate, Tresor, Club 103, Arena, HomeSweetHome,Bachstelzen,Rote Sonne, Maria czy Weekend. Klip do jego największego przeboju „I would” to mała wycieczka na zaplecza Bar25, znane doskonale ludziom, którzy żyli w tym swoistym placu zabaw dla dorosłych leżącym nad Szprewą. Sprawdźcie sami!

3. Kellerkind – I Know
Utwór Marco Biagini’ego wydany pod szyldem wytwórni Stil vor Talent to sympatyczny, energetyczny house’owy materiał, który wywołuje uśmiech na ustach. Nie mniejszą radość daje obejrzenie klipu. Głównymi bohaterami teledyską są sam Kellerkind, właściciel wyżej wymienionej wytwórni Oliver Koletzki oraz urocza blondynka, której tożsamość nie jest mi znana. Wesołe trio po prostu skacze i klaszcze – banalne, ale tak pocieszne, że wyciągnie z największej depresji 🙂

4. S.I.N – Neverending
Niekończąca się przyjemność dla oka i ucha – tak można podsumować klip do utwóru „Neverending”, który ukazał się na kompilacji „Blood Pressure” wydanej przez wytwórnię Med School. Czarnoskóra kobieta wydostaje się z dżungli, przepływa morze lub ocean, a później wyrusza ulicami miasta do swojego mieszkania. Wszystko to w niebotycznych obcasach i stroju brazylijskiej tancerki z karnawału w Rio de Janeiro.

5.Mario & Vidis feat. Ernesto – Changed
Włosy są kluczowym elementem wizerunku człowieka, a zmiana fryzury może znacząco go poprawić lub całkowicie zrujnować. Czemu tak zaczynam? Motywem przewodnim klipu do kawałka Mario Basanova i Vidisa są właśnie one. Bohaterowie grają nimi w siatkówkę, obcinają, ważą je, a także okazują agresję takim przedmiotom jak suszarka do włosów. Pełna abstrakcja i surrealizm, a w tle spokojna ścieżka dźwiękowa z kojącym wokalem. Audiowizualny dysonans, którego warto doświadczyć.

6. Eskmo – Cloudlight
Rozrzucenie prochów kogoś bliskiego w siną dal powinno być mistycznym, niezapomnianym i pięknym przeżyciem. Jeśli będzie mi dane kiedykolwiek to uczynić, proszę niech odbędzie się w scenerii przedstawionej w klipie do „Cloudlight” wydanego dla niesamowitej wytwórni Ninja Tune. Bohaterem jest sam Eskmo czyli Brendan Angelides kroczący w cudownych i wręcz okolicznościach przyrodny szukając odpowiedniego miejsca na pożegnanie.

7. Minilogue – Animals
Wydający swój materiał w takich wytwórniach jak Cocoon Recordings, Crosstown Rebel czy Wagon Repaier duet Minilogue rozpoczął swą działalność w 2000 roku. Sebastianowi Mulleartowi i Marcusowi Henrikssonowi zależało na połączeniu muzyki z elementami wizualnymi i tym sposobem ich znakiem rozpoznawczym stały się zwierzęta, które pojawiły się na okładkach płyt oraz w klipach. Nie spodziewajcie się zwykłego psa, konia, kota, słonia czy żyrafy. Kreatywni Szwedzi wymyślili swój własny zwierzyniec.

8.Moderat – Bad Kingdom
Pierwszy, od wydania debiutanckiego albumu Moderat czyli fuzji Modeselektro oraz Apparata kawałek od razu zawładnął sercami fanów. Klip opowiada historię człowieka, który wpada do swego rodzaju „Bad Kingdom” – środowiska chciwości, przemocy i łapówek. Obraz idealnie współgra z muzyką. Patrzeć, słuchać !