Mercury Prize dla Ghostpoeta?

W najbliższy we wtorek będzie wiadomo, kto znalazł się w finałowej dwunastce do zdobycia “Mercury Prize” – corocznej nagrody przyznawanej za najlepszy album w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Według nieoficjalnych informacji dziennika “The Guardian” w orbicie zainteresowań znajduje się “Peanut Butter Blues & Melancholy Jam” – debiutancki album wschodzącej gwiazdy brytyjskiego rapu – Ghostpoeta.

Ghostpoet
Niezwykły melorecytaroski talent Obaro Ejimiwe został dostrzeżony przez Gilles’a Petersona – jednego z czołowych muzycznych trendsetterów w Wielkiej Brytanii. Trudno o lepszą rekomendację. I to nakładem jego oficyny – Brownswood – pojawił się w tym roku debiutancki album Ghostpoeta “Peanut Butter Blues & Melancholy Jam”. Obaro ujawnił na nim pełnię swoich możliwości: senny, nieco marzycielski flow rozpostarty na niespokojnych, wolno toczących się bitach. Skromne, aż spektakularne dokonania muzyczne Ghostpoeta, przyczyniły się do tego, iż jest on porównywany do Dizziego Rascala. Ogłasza się Obaro odpowiednikiem Mike’a Skinnera z The Streets lub też kontynuatorem Mos Defa. Natomiast oszczędne beaty oraz soulowy wokal przywołują u innych skojarzenia z Tricky’im i jego albumami z połowy lat 90.

Wybór jury “Mercury Prize” nieraz zaskakiwał. Ostatnie lata pokazują, iż stawiano przeważnie na mało znane projekty. W zeszłym roku nagroda przypadła rockowemu zespołowi – The XX. Dwa lata temu statuetka “Marcury Prize” powędrowała do Speech Debelle. Z kolei w 2008 roku najlepszym albumem w Wielkiej Brytanii i Irlandii uznano krążek “The Seldom Seen Kid” ekipy Elbow. Finalistów będzie można poznać już 19 lipca. Z kolei 6 września zostane ujawniony zwycięzca tegorocznej edycji “Mercury Prize”.

Z pełną listą potencjalnych finalistów można zapoznać się w tym miejscu:
http://www.guardian.co.uk/music/musicblog/poll/2011/jul/12/mercury-prize-2011

Ghostpoet niedługo odwiedzi Polskę. 23 lipca wystąpi on na żywo w szczecińskim klubie P1erwsze Miejsce w ramach 4. edycji festiwalu “Boogie Brain”.