Surgeon & Dj Skirt

Surgeon & Dj Skirt

Data:
26 październik 2013
start 22:00
Cena: 20-30 pln
Facebook Event

Miejsce:
Sfinks700
Sopot
ul. Mamuszki 1
Poland

Zagrają:
Dj Skirt, Essence & Aloca, Hoax, Kerth & Rafique, Nikodem Langfuhr, Rhythm Babboon, Surgeon, Vacos

26 października Sfinksa700 wreszcie odwiedzi jedna z najważniejszych postaci światowego techno – Anthony Child aka Surgeon, który od niemal dwóch dekad każdym swoim wydawnictwem zmienia reguły gry.
U boku Tony’ego stanie związana ze sceną UK od wielu lat Bethany DeMoss – doskonała dj-ka i producentka ukrywająca się za pseudonimem Skirt.
Czyżby techno-wydarzenie roku?

SURGEON (Dynamic Tension/Downwards/Tresor – Birmingham, UK)
DJ SKIRT (Horizontal Ground/Frozen Border/Semantica – Birmingham, UK)

support by
VACOS
ESSENCE & ALOCA
KERTH & RAFIQUE

fontanna:
RHYTHM BABBOON
HOAX
NIKODEM LANGFUHR

Więcej info o artystach:

SURGEON

Anthony Child, znany przede wszystkim jako Surgeon, to postać której chyba żadnemu z fanów ambitnej muzyki elektronicznej przedstawiać nie trzeba. Uchodzi on bowiem za jednego z najbardziej wpływowych artystów techno. Wielu współczesnych producentów czy dj’ów pytanych o inspiracje wymienia go jednym tchem obok Jeffa Millsa czy Autechre .

Tony już w 1993 roku zostałrezydentem słynnego klubu w Birmingham – House of God. Rok później spotkał dwie osoby, które okazały się być kluczowe dla rozwoju jego dalszej kariery. Mick Harris, były perkusista Napalm Death (obecnie znany jako Scorn) nauczył Tony’ego podstaw produkcji, a następnie zostawił go w swoim studiu mówiąc po prostu „Go mad!”. Rezultat tej sesji ukazał się na rynku za sprawą Karla O’Connora (Regis), który wydał „Magneze” nakładem swej nowozałożonej oficyny Downwards. „Magneze” stał się prawdopodobnie – obok „The Bells” Jeffa Millsa – najczęściej grywanym numerem techno lat 90tych.

Od czasu wydania „Magneze” kariera Tony’ego nabrała prawdziwego rozpędu – po kolejnych EP dla Downwards przyszedł czas na pełnowartościowy album („Communications”, 1996), własny label (Dynamic Tension, od 1997 roku) i kontrakt z berlińskim Tresorem, który zaowocował kilkuletnią współpracą. Za sprawą niemieckiego labelu ukazały się kolejne 3 albumy: „Basictonalvocabulary” (1997), „Balance” (1998) i „Force & Form” (1999). To właśnie ostatni z nich okazał się być opus magnum twórczości Anthony’ego , zyskując olbrzymie uznanie fanów i krytyki, i przez wielu uznawany jest za najlepszy album techno wszechczasów. Składające się nań zaledwie 4 kompozycje inspirują rzesze artystów i słuchaczy po dzień dzisiejszy.

Rok 2000 przyniósł piąty album Anthony’ego („Body Request”), a także uruchomienie siostrzanej wytwórni Dynamic Tension – CounterBalance. W 2001 ruszył projekt producencko/dj-ski British Murder Boys (wspólnie z Karlem O’Connorem), który zyskał sobie olbrzymią popularność na całym świecie. Pierwsza dekada XXI wieku przyniosła kilkanaście EP dla własnych wytwórni i szereg remiksów, które tylko ugruntowały pozycję Surgeona jako najbardziej forward thinking wśród producentów kręgu minimal/industrial techno. Za sprawą Warp Rec. i Fabric ukazały się również dwie kompilacje dj-mix, z których oba sukcesywnie przełamują bariery pomiędzy najróżniejszymi nurtami współczesnej elektroniki.

W 2011 roku ukazał się wreszcie „Breaking The Frame” , bodajże najdojrzalszy album w karierze artysty. Zainspirowany eksperymentalną twórczością Terry Rileya, La Monte Younga czy Alice Coltrane, LP przełamuje kanwy gatunku i przynosi całkiem nową estetykę, określoną przez jednego ze słuchaczy mianem ‘techno 2,0’. Mimo, iż nie brakuje tu klubowych dopalaczy, to jednak całość ma skupiony, wręcz medytacyjny charakter i skierowana jest przede wszystkim do domowego słuchacza.

Surgeon to uznany producent, dj, ale także i remi xer. Na koncie ma kilkadziesiąt reinterpretacji dokonanych m.in. dla The Advent, Hardfloor, Jamesa Ruskina, Scuby, Moderat, The Maccabees, Matmos czy Thoma Yorke’a. Co jednak jest powodem tak wielkiego uznania dla twórczości Mr Childa? Wydaje się, iż odpowiedź tkwi w jego nieszablonowym podejściu do muzyki, wymykającym się jakimkolwiek kategoryzacjom. Surgeon ma niesłychanie otwarty umysł, czerpiąc inspiracje z najróżniejszych estetyk . W jego muzyce pobrzmiewają echa industrialu (zwłaszcza Coil i Nurse With Wound), IDM (artysta od lat przyjaźni się m.in. z Autechre, z którymi współpracował przy okazji kilku tras koncertowych), ale także i chicagowskiego house’u z przełomu lat 80tych i 90tych, dubstepu czy grime. Podobnie z występami na żywo – w trakcie jednego setu potrafi on zagrać dubstep, reggae, techno i jazz (!), nie tracąc przy tym ani na sekundę dynamiki.

Warto wspomnieć, iż Tony jest jednym z pierwszych którzy korzystali z Final Scratch, a później Abletona – ale ‘dj set’ w jego wydaniu nabiera zupełnie nowego znaczenia i nie ma nic wspólnego ze sztampowym ‘zmienianiem utworów’, słuchacze często używają określenia ‘kreatywny mix’.

Obok Surgeona na imprezie pojawi się

DJ SKIRT

czyli Bethany DeMoss – amerykańska djka i producentka, od lat związana ze sceną z Birmingham. Jej twórczość od kilku lat podbija serca techno-undergroundu, dzięki rewelacyjnym wydawnictwom na Horizontal Ground, Frozen Border i Semantica, a jej dj-ski kunszt doceniony został w klubach całego świata.