Sounds For Freedom 2011

Sounds For Freedom 2011

24 czerwca w industrialnym klimacie Starej Rzeźni poznański wieloletni romans z muzyką basową zaowocuje aż na kilku scenach, na których staną największe tuzy najgłębszych odmian dub, dubstep i d’n’b takie jak Iration Steppas, Kromestar. Loxy, Tikiman i Mark Ernestus (jako Rhythm & Sound), Adrian Sherwood, Riskotheque i Big Bud wspierani przez równie wyśmienitych polskich artystów i scenę alternatywną z Jacobem Mortensenem na czele.

I Międzynarodowy Festiwal Kultury Niezależnej Sounds For Freedom to 1 idea na 4 scenach wcielona w ponad 20 wykonawców. Dźwięki, które tej nocy przejmą władzę nad miastem są wynikiem i uosobieniem poczucia wolności – międzyludzkiej, energetycznej i stylistycznej oraz niezależności i nieugiętości w stosunku do trendów wynoszących na pierwszy plan medialny bezsmakową papkę muzyczną. W opozycji do częstych niewybrednych nowomiejskich fascynacji Poznań przywróci pierwotny sens i właściwy blask niskim częstotliwościom i pokaże, co tak na prawdę leży u podstaw tego fenomenu. A jak to w Poznaniu się robi – wszystko na najwyższym poziomie.  W tym towarzystwie organizatorskim nikt nie idzie na łatwiznę i do stolicy Wielkopolski z niemałym trudem udało się ściągnąć najtłustszą w środowisku śmietankę – właścicieli wiodących wytwórni, wziętych producentów, pionierów i kreatorów swoich nurtów. This is serious! Wieloletni smakosze i znawcy muzyki basowej przypomną sobie, a młodsi amatorzy dostaną szansę poznać pierwotne znaczenie słowa SOUNDSYSTEM.

Stara Rzeźnia

Po dubstepowej rewolucji, która parę lat temu wywróciła miasto do góry nogami pierwotne gatunki muzyczne spod znaku bass przeżywają drugą młodość i z klasą rozwijają się w miejskiej kulturze undergroundowej. To było jedynie kwestią czasu aż najbardziej zaangażowane w ten nurt lokalne środowiska twórcze zjednoczą się we wspólnej inicjatywie i zapełnią lukę na letniej mapie kulturalnej Poznania pod hasłem wolności i szacunku do jakości.

Na największą scenę poświęconą pamięci jednego z epickich twórców muzyki dub – nieżyjącego juz King Tubby’ego wkroczy równie kultowy Iration Steppas – soundsystem z Leeds, który od ponad 20 lat utrzymuje się w ścisłej czołówce światowej i wyznacza trendy tego niezależnego nurtu muzycznego. Żeby jeszcze bardziej podsycić atmosferę wystąpią w wersji Live! Obok nich pojawi się angielski producent Adrian Sherwood – dub’owy mentor, założyciel wytwórni On-U Sound (która w tym roku obchodzi swe 30 urodziny). To właśnie on pod koniec lat 80 wyniósł na wyżyny popularności Lee „Scrach” Perry’ego – ponadczasowego dubmastera. Adrian uznany został również w środowisku pop za remixy takich gwiazd jak Depeche Mode, Coldcut czy Sinead O’Connor. Kolejnymi gwiazdami King Tubby’s Stage będą właściciel berlińskiego Hardwax Mark Ernestus wraz z wokalistą Tikiman’em , którzy pojawią się jako kultowy już projekt dub-reggae Rhythm & Sound. Wszyscy oni wyleżakowani w świecie muzycznej produkcji jak dobre wino.

Na scenie najcięższych brzmień usłyszymy mieszaninę klasyki i świeżości. Po raz pierwszy w Polsce Kromestar – mroczny książę, ikona i współ kreator dubstepowego nurtu. Na mikrofonie wspierać będzie go Sun Of Selah „dubbed out vocalist”. Jako przedstawiciel młodszych wilków Riskotheque, którego popularność w środowisku rośnie w zastraszającym tempie.

Na fanów szybszych uderzeń z zakresu d’n’b czeka nie lada gratka. Jednym ze swoich hipnotyzujących deep’owych setów uraczy sam legendarny Loxy, który od połowy lat 90 współtworzy gatunek i wciąż podnosi poprzeczkę kolegom po fachu utrzymując najwyższe standardy. Tuż przed nim równie kultowy Big Bud, który wydał już ponad 100 kawałków własnej produkcji. W swoich głębokich i melodyjnych setach zwinnie łączy rozmaite wpływy muzyczne m.in. jazz i reggae.

Dla tych, którzy inspiracji i wyzwolenia z kajdan szarej codzienności szukać będą nie tylko w towarzystwie basu przygotowaliśmy plenerową scenę eksperymentalną, która zaspokoi poszukiwaczy oryginalnych skarbów. Przodować na niej będą Duńczyk Jacob Munck Mortensen, który pokaże jak grać na omnichordzie i kubańczyk Luis Nubiola, który pokaże jak grać na saksofonie (również). Do tego Białorusin Mark Maksimowich z projektem „Car piły” i kontrabasista Jacek Mazurkiewicz z solo projektem 3Fonia. Jakby tego było mało dołączy do nich Tomasz Cebo – performer, niedawny połfinalista uroczego programu „Must Be The Music”.

Aby nikomu nie podcinać skrzydeł organizatorzy postarali się o śmiesznie niskie ceny biletów, bo to wspólna zabawa i czas spędzony między ludźmi sygnowane wybitnym brzmieniem stanowią podstawę i priorytet Sounds For Freedom tak jak i stanowiły priorytet soundsystemowej imprezy kiedy ta rozwijała się dziesiątki lat temu na Jamajce. Tego dnia każdy uszczypnie dla siebie trochę tej filozofii.

24 czerwca 2011

Stara Rzeźnia
ul. Garbary 101/111
Poznań

KING TUBBY’S:
20:00 – 21:00 PAPA MUSTA FEAT. REFUGEES SOUND(PL)
21:00 – 22:00 JAM VIBES (PL)
22:00 – 23:00 GLOBYMAN & GOŚCIE(PL)
23:00 – 00:45 ADRIAN SHERWOOD VS ON U SOUND SYSTEM (UK)
01:00 – 02:15 IRATION STEPPAS LIVE (UK)
02:30 – 04:00 MARK ERNESTUS & TIKIMAN / RHYTHM & SOUND (GER / DOM)
04:00 – 05:00 DJ RIDM (PL)

DOBRY TEMAT:
21:00 – 22:30 CIA (PL)
22:30 – 00:30 ICTUS (PL)
00:30 – 02:00 RISKOTEQUE (UK)
02:00 – 03:30 KROMESTAR FEAT SUN OF SELAH (UK)
03:30 – 05:00 DUBSIDE (PL)

DEEPER THAN DEEP:
21:00 – 24:00 DRUM OBSESSION (PL)
24:00 – 01:30 BIG BUD (UK)
01:30 – 03:00 LOXY (UK)
03:00 – 04:00 REZA (PL)
04:00 – 05:00 RANY JULIAN (PL)

BORING:
20:00 – 20:45 LUIS NUBIOLA & QLEDUB (KUB/PL)
21:00 – 21:30 MARK MAKSIMOVIH / CAR PIŁY (BIAŁORUŚ)
22:00 – 23:00 3FONIA (PL)
23:15 – 00:15 JAKOB MUNCK MORTENSEN (DEN)
00:30 – 01:30 CEBO (PL)