Surgeon @ 1500 m2

Surgeon

Anthony Child, znany przede wszystkim jako Surgeon, to postać której chyba żadnemu z fanów ambitnej muzyki elektronicznej przedstawiać nie trzeba. Uchodzi on bowiem za jednego z najbardziej wpływowych artystów techno. Wielu współczesnych producentów czy dj’ów pytanych o inspiracje wymienia go jednym tchem obok Jeffa Millsa czy Autechre.

Anthony pochodzi z Northamptonshire, jednak od przeszło 20 lat zamieszkuje Birmingham, gdzie przeprowadził się by studiować design audiowizualny. „Black Country” (jak slangowo określa się Birmingham) wywarło olbrzymi wpływ na rozwój kariery muzycznej Tony’ego: początkowo wraz z grupą znajomych próbował swych sił w eksperymentalno-jazzowej kapeli Blip, a wkrótce później poznał Paula Damage, managera pierwszego i najsłynniejszego klubu techno w Birmingham: House Of God. To właśnie Paul wprowadził go w tajniki miksowania płyt i już w 1993 roku (odtąd jako Surgeon) rozpoczął swą rezydenturę w HOG. Rok później spotkał dwie osoby, które okazały się być kluczowe dla rozwoju jego dalszej kariery. Mick Harris, były perkusista Napalm Death (obecnie znany jako Scorn) nauczył Tony’ego podstaw produkcji, a następnie zostawił go w swoim studiu mówiąc po prostu „Go mad!”. Rezultat tej sesji ukazał się na rynku za sprawą Karla O’Connora (Regis), który wydał „Magneze” nakładem swej młodej wówczas oficyny Downwards. „Magneze” stał się prawdopodobnie – obok „The Bells” Jeffa Millsa – najczęściej grywanym numerem techno lat 90tych.

Od czasu wydania „Magneze” kariera Tony’ego nabrała prawdziwego rozpędu – po kolejnych EP dla Downwards przyszedł czas na pełnowartościowy album („Communications”, 1996), własny label (Dynamic Tension, od 1997 roku) i kontrakt z berlińskim Tresorem, który zaowocował kilkuletnią współpracą. Za sprawą niemieckiego labelu ukazały się kolejne 3 albumy: „Basictonalvocabulary” (1997), „Balance” (1998) i „Force & Form” (1999). To właśnie ostatni z nich okazał się być opus magnum twórczości Anthony’ego , zyskując olbrzymi e uznanie fanów i krytyki, i przez wielu uznawany jest za najlepszy album techno wszechczasów. Składające się nań zaledwie 4 kompozycje inspirują rzesze artystów i słuchaczy po dzień dzisiejszy.

Rok 2000 przyniósł piąty album Anthony’ego („Body Request”), a także uruchomienie siostrzanej wytwórni Dynamic Tension – CounterBalance. W 2001 ruszył projekt producencko/dj-ski British Murder Boys (wspólnie z Karlem O’Connorem), który zyskał sobie olbrzymią popularność na całym świecie przez kolejne 5 lat, aż do zakończenia współpracy w 2006 roku. Pierwsza dekada XXI wieku przyniosła kilkanaście EP dla własnych wytwórni i szereg remiksów, które tylko ugruntowały pozycję Surgeona jako najbardziej forward thinking wśród producentów kręgu minimal/industrial techno. Za sprawą Warp Rec. i Fabric ukazały się również dwie kompilacje dj-mix, z których oba sukcesywnie przełamują bariery pomiędzy najróżniejszymi nurtami współczesnej elektroniki.

W 2011 roku ukazał się wreszcie „Breaking The Frame”, bodajże najdojrzalszy album w karierze artysty. Zainspirowany eksperymentalną twórczością Terry Rileya, La Monte Younga czy Alice Coltrane, LP przełamuje kanwy gatunku i przynosi całkiem nową estetykę, określoną przez jednego ze słuchaczy mianem ‘techno 2,0’. Mimo, iż nie brakuje tu klubowych dopalaczy, to jednak całość ma skupiony, wręcz medytacyjny charakter i skierowana jest przede wszystkim do domowego słuchacza.

Surgeon to uznany producent, dj, ale także i rem xer. Na koncie ma kilkadziesiąt reinterpretacji dokonanych m.in. dla The Advent, Hardfloor, Jamesa Ruskina, Scuby, Moderat, The Maccabees, Matmos czy Thoma Yorke’a. Co jednak jest powodem tak wielkiego uznania dla twórczości Mr Childa? Wydaje się, iż odpowiedź tkwi w jego nieszablonowym podejściu do muzyki, wymykającym się jakimkolwiek kategoryzacjom. Surgeon ma niesłychanie otwarty umysł, czerpiąc inspiracje z najróżniejszych estetyk . W jego muzyce pobrzmiewają echa industrialu (zwłaszcza Coil i Nurse With Wound), IDM (artysta od lat przyjaźni się m.in. z Autechre, z którymi współpracował przy okazji kilku tras koncertowych), ale także i chicagowskiego house’u z przełomu lat 80tych i 90tych, dubstepu czy grime. Podobnie z występami na żywo – w trakcie jednego setu potrafi on zagrać dubstep, reggae, techno i jazz (!), nie tracąc przy tym ani na sekundę dynamiki techno. Warto wspomnieć, iż Tony jest jednym z pierwszych którzy korzystali z Final Scratch, a później Abletona – ale ‘dj set’ w jego wydaniu nabiera zupełnie nowego znaczenia i nie ma nic wspólnego ze sztampowym ‘zmienianiem utworów’, słuchacze często używają określenia ‘kreatywny mix’.

Surgeon (plakat) @ 1500 m2

9 września 2011

zagrają:
Anthony Child aka SURGEON (Dynamic Tension/Warp/Tresor/Downwards – Birmingham, UK)

+ support by Technosoul Crew
Dtekk
Ninja
Gem
Essence

music:
techno/dubstep/IDM/Chicago/electro…

2nd (dubstep) floor:
Think (Concrete Cut, New Moon)
Mack (Mash-up.pl)
Fox (Skylark Rec.)
Jan Piotr Szatan
Black Galaxy / 0311

Klub 1500 m2 
ul. Solec 18
Warszawa

Wjazd: 20 pln