Rozmawiamy z Fuck Buttons!

Rozmawiamy z Fuck Buttons!

Rok temu skakałem jak szalony pod sceną gdy grali Surf Solar na festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Wsłuchując się w ich muzykę miałem wrażenie wehikułu czasu- mogłem oderwać się od świata i przenieść się w dowolne miejsce, w dowolnym czasie. Wtedy nawet przez myśl mi nie przyszło, że rok później chwilę przed ich koncertem w katowickiej Hipnozie, wspólnie usiądę z nimi przy stole na backstageu i kilka minut przed ich wyjściem na scenę katowickiego  Jazz Clubu Hipnoza będę rozmawiał z nimi o nowej muzyce. To Jeden z najważniejszych zespołów współczesnej elektroniki- deut, którego członkami jest dwóch miłośników eksperymentalnych brzmień z Bristolu: Andrew Hung oraz Benjamin John Power- Fuck Buttons.

future-bass.pl Kiedyś przeczytałem, że jesteście fanami Aphex Twina oraz Mogwai. Słuchacz znający dobrze ich twórczość bez problemu doszuka się podobieństw w waszej muzyce, która łączy elementy świata marzeń z światem brutalnym, przepełnionym wojnami. Co zatem wyraża wasza muzyka? Jak się czujecie gdy tworzycie.

Benjamin. Wiesz nasza muzyka jest dla nas odskocznią od rzeczywistości. Generalnie to bardziej wynik zwykłego kombinowania z muzyką niż coś surrealistycznego.

Andrew. W momencie gdy tworzymy, to rzeczy wokół nas stają się nieistotne- liczy się tylko muzyka.

f-b.pl Swoją drogą Ben jesteś trochę podobny do Aphex Twina. <śmiech>

B. No wiesz nie jesteś pierwszą osobą, która mi to mówi .<śmiech> Raz kiedy graliśmy w Nowym Jorku podbiegł do mnie chłopak z wielkim bananem na twarzy i powiedział „To Ty! Ty zmieniłeś moje życie Richard!” Odpowiadam: „Ale ja nie jestem Richard.” Na to on: „To jak się nazywasz?”, więc mu się przedstawiłem, że jestem Benjamin. Chłopak był zawiedziony <śmiech>

future-bass.pl Jaka jest wasza definicja nowej muzyki?

B.  Myślę, że to pewna przestrzeń, w której komponuje się wiele elementów muzyki, w wielu przypadkach nieznanych.

f-b.pl Twój ulubiony album od Mogwai?

B. Myślę, że Come On Die Young- świetny album.

A. Ja bardzo lubię track Christmas Steps

f-b.pl Wasz najnowszy album Slow Focus zbiera fantastyczne recenzje w mediach,  wasza muzyka była soundtrackiem podczas otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie,  a bilety na wasze koncerty w UK są wyprzedane. W przeciągu kilku lat musiało się zmienić bardzo wiele aby dojść do takiego stanu rzeczy- co na przykład?

B. Wiesz wiele się zmieniło, gdyż pracowaliśmy wcześniej w zupełnie innych zawodach. Ja np. zajmowałem się dizajnem.

f-b.pl A ty Andrew?

A. Montowałem filmy

f-b.pl Też się zajmuję montażem! W jakim programie? 😉

A. Adobe Premiere i After Effects! Poczęstuj się frytkami! <śmiech>

W międzyczasie Andrew usiadł za fortepianem i grając na wysokich tonach oraz korzystając ze swoich azjatyckich rysów twarzy parodiował kucharza z tajskiej restauracji!

„What do you want to eat today?” ding dong „We’ve got great chicken” dong ding „Or sushi!” 😀

SPECJALNIE DLA FUTURE-BASS.PL Z KATOWIC

ADAM „ATTACHÉ” DĄBROWSKI

Ogromne podziękowania dla organizatora koncertu Daniela Wahla z Happy Monday Agency. Bez Twojej pomocy nie byłoby tego wywiadu!